- W gabinecie przyjmowane są osoby przychodzące z własnej inicjatywy oraz skierowane przez lekarzy i innych specjalistów.
- Sesja trwa 50 lub 75 minut, w zależności od częstotliwości spotkań.
- W przypadku spóźnienia pacjenta, sesja nie jest przedłużana, płaci się za całą sesję.
- Jeżeli pacjent odwoła pierwszą lub kolejną z umówionych sesji później niż 24 godziny przed spotkaniem, jest on zobowiązany do uiszczenia opłaty za terapię. W czasie odwołanej sesji można rozmawiać z terapeutą telefonicznie.
- Sesje odbywają się zwykle raz w tygodniu, chyba, że terapeuta uzna, że potrzebna jest inna częstość.
- Psychoterapeuta uprzedza pacjenta o planowanych przerwach w terapii. Podczas przerw pacjent może, skorzystać ze spotkań z innym terapeutą wskazanym przez terapeutę prowadzącego.
- W okresie psychoterapii nie można pozostawać w psychoterapii u innego terapeuty, chyba, że terapeuta prowadzący zdecyduje inaczej.
- Czas trwania terapii lub cyklu konsultacji jest uzgadniany indywidualnie z terapeutą.
- Psychoterapeuta jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji pochodzących z terapii, a także samego faktu korzystania przez pacjenta z terapii, wobec osób trzecich, np. rodziny. Wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta lub osób trzecich, albo sytuacje określone prawem. Współpracując z innymi specjalistami leczącymi pacjenta, np. psychiatrą, udostępnione mogą być, za wiedzą pacjenta, tylko niezbędne informacje.
- Terapeuta jest zobowiązany do superwizowania swojej pracy. Dla celów superwizji oraz procesu certyfikacji musi nagrywać sesje. Służy to ulepszaniu jego usług i lepszej opiece nad pacjentami. Omawiając swoją pracę z innymi terapeutami zawsze dba o anonimowość pacjentów. Nagrania te są przedstawiane wyłącznie uczestnikom superwizji, którzy też są zobowiązani do przestrzegania poufności. Pacjentów prosimy o pisemne wyrażenie zgody na nagranie.
- Aby terapeuta mógł skutecznie pomagać, pacjent musi informować go na bieżąco o swoich przeżyciach i znaczących faktach ze swojego życia.
- O wykształcenie, wyszkolenie zawodowe, przynależność do organizacji zawodowych, superwizję, staż pracy, doświadczenie zawodowe, swoją diagnozę i prognozę, metody terapeutyczne i sposób prowadzenie terapii – mogą Państwo pytać swojego terapeutę. Terapia jest prowadzona zgodnie z kodeksem etycznym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej oraz European Association for Psychotherapy.